medaljligan os

Medaljligan i Sommar OS & Vinter OS

Här hittar du alla medaljligor ifrån varje Sommar OS och Vinter OS som genomförts sedan 2008. Alla vinnare och all statistik du behöver.

Olympiska Spelen är idag och historiskt det största internationella idrottsarrangemanget i världen och alla länder slåss om att hamna högst upp i medaljligan OS. De olympiska spelen har en lång historia som sträcker sig ända tillbaka till antikens Grekland och det är en tävling som än idag är mycket ärofylld att delta i. 

Under årens gång har många pokaler, priser och utmärkelser delats ut i samband med OS-tävlingarna.

Sverige har fått ett par utav dessa men det finns också andra länder som utmärkt sig lite extra när det kommer till OS. Det finns länder som ofta tar hem flera medaljer under tävlingarna. 

I denna artikel tänkte vi prata lite mer om medaljligan OS både i Vinter-OS och i Sommar-OS. Men innan vi börjar tänkte vi berätta lite närmare om Olympiska Spelen och om den stora äran det är att ingå i OS medaljligan. 

Vad är OS och vad innebär medaljligan OS? 

De Olympiska spelen har sina rötter i antikens Grekland. Det var här spelen först anlades och det sägs att spelen från början hölls för att hylla den grekiska guden Zeus.

Redan när det första OS tog av stapeln så var tävlingen uppdelad i flera olika grenar vilket även är fallet idag. De idrottsgrenar som idag tävlas i är inte samma som förr även om ett par utav dessa grenar är snarlika, såsom diskus

Precis som de historiska OS-spelen hålls dagens tävlingar vart fjärde år. Numera finns det dock två olika typer av OS: Vinter-OS och Sommar-OS.

Under Vinter-OS hålls de grenar som utövas under vintertid såsom skidåkning, skridskoåkning och konståkning. Under sommaren tävlar idrottare i allt från löpning till höjdhopp. 

Vart fjärde år när de olika OS-tävlingarna arrangeras utnämns också vinnare utav varje gren och tävling. Dessa blir därefter vad man kallar medaljligan OS. 

OS medaljligan 

I detta segment tänkte vi berätta närmare om vilka som ingått i den så kallade OS medaljligan de senaste fyra åren. Vi kommer dels berätta vilka som ingått i medaljligan under Sommar-OS men också under Vinter-OS. 

Vi börjar med Vinter-OS. 

Medaljligan OS Vinter 

Vinter OS arrangeras vart fjärde år i olika länder och världsdelar varje gång. De sporter som utövas och tävlas i under Vinter OS är många och faktum är att nya sporter då och då också tillkommer.

Kraven för att en sport ska kunna bli påtänkt som vinter olympisk gren är att den utövas på snö och/eller is. Den måste också utövas på organiserad nivå i minst tre av de fem bebodda världsdelarna

De sporter som numera utövas i Vinter-OS är: 

  • Alpin skidåkning
  • Backhoppning
  • Bob
  • Curling
  • Freestyle
  • Hastighetsåkning på skridskor
  • Ishockey
  • Konståkning
  • Längdskidåkning
  • Nordisk kombination
  • Rodel
  • Skidskytte
  • Snowboard

Nedan berättar vi närmare om de fyra senaste Vinter-OS och presenterar OS medaljligan för samtliga av dessa. 

Medaljligan OS 2010 – Vancouver

Vinter-OS 2010 hölls i Vancouver, Kanada. Under tävlingens gång blev värdnationen Kanada, historiska eftersom de tog hem hela 14 guldmedaljer under ett och samma spel.

Även Sverige gjorde bra ifrån sig tillsammans med Norge där den norska Marit Bjørgen tog hem hela tre guldmedaljer. Nedan följer statistik och top 10 listan med medaljer i vinter-OS 2010.

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1Kanada147526
2Tyskland1013730
3USA9151337
4Norge98623
5Sydkorea66214
6Schweiz6039
7Kina52411
8Sverige52411
9Österrike46616
10Nederländerna4138

Medaljligan OS 2014 – Sotji 

Under Vinter OS i Sotji, Ryssland, gick det ännu en gång bra för värdnationen vilket denna gång alltså var Ryssland som fick hela 29 medaljer totalt. Även Norge gjorde ett bra OS tillsammans med Kanada. Nedan ser ni slutresultatet av medaljligan av vinter-OS 2014.

Sverige hade ett riktigt dåligt Vinter OS 2014 och det blev bara två guld. Dock gjorde ett av gulden att vi nästan var nöjda med OS som helhet trots allt. Ni minns väl denna magiska insats av Charlotte Kalla i Stafetten?

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1Ryssland119929
2Norge1151026
3Kanada 1010525
4USA971228
5Nederländerna87924
6Tyskland 86519
7Schweiz63211
8Belarus 5016
9Österrike48517
10Frankrike 44715

Medaljligan OS 2018 – Vinter OS i Pyeongchang

Under vinter OS 2018 i Pyeongchang, Sydkorea, blev det ännu ett bra medalj-år för Norge och Sverige. Även Kanada och Tyskland tog hem flera medaljer varav 11 respektive 14 guld.

Sverige kammade hem totalt 7 guldmedaljer i medaljligan OS 2018. Vinter OS 2018 var således ett godkänt OS men många hade förväntat sig fler guldmedaljer då vi hade många deltagare som var förhandstippade.

Antal svenska medaljer i vinter OS blev totalt 14 stycken, vilket ändå får ses som ett mycket bra resultat. Vi kom på en slutlig sjätteplats och det var bättre än de senaste två OS-spelen.

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1Norge 14141139
2Tyskland1410731
3Kanada 1181029
4USA98623
5Nederländerna86620
6Sverige76114
7Sydkorea58417
8Schweiz56415
9Frankrike 54615
10Österrike 53614

Medaljligan OS 2022 – Vinter OS i Peking 

Vinter OS 2022 arrangerades i Peking, Kina. Under tävlingarna gick det återigen väldigt bra för Norge som fick flest medaljer det året.

Norge har en förmåga att alltid vara en av de mest framgångsrika nationerna när det kommer till OS och vintersporter.

Även Tyskland och Kina fick många medaljer i vinter OS 2022, 12 respektive 9 guld var. Även Sverige tog hem flera guldmedaljer men också flera silver och brons. Här nedan hittar du den kompletta medaljligan OS 2022.

De första tre platserna togs av Norge, Tyskland och Kina i den ordningen. Det var egentligen inte ens en hård fight om förstaplatsen då Norge tog hela 11 fler medaljer än tvåan Tyskland. Detta innebar alltså att Norge toppar OS medaljligan två spel i rad.

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1Norge1681337
2Tyskland 1210426
3Kina94215
4USA810725
5Sverige85518
6Nederländerna85417
7Österrike 77418
8Schweiz72615
9ROC6121432
10Frankrike 57214

Medaljligan Sommar OS

Sommar-OS arrangeras även det vart fjärde år i olika länder och världsdelar varje gång. De sporter som utövas och tävlas i under sommaren är enormt många och under åren har flera sporter både tillkommit samtidigt som ett par tagits bort. 

De sporter som numera utövas i Sommar-OS är bland annat: 

  • Badminton 
  • Fotboll
  • Bordtennis
  • Boxning
  • Brottning
  • Friidrott 
  • Golf
  • Tennis
  • Volleyball
  • Skateboard
  • Cykelsport 
  • Gymnastik
  • Ridsport
  • Simning 

Nedan berättar vi närmare om de fyra senaste Sommar-OS och presenterar OS medaljligan för samtliga av dessa. 

Medaljligan OS Peking 2008 

Sommar-OS 2008 arrangerades i Peking, Kina. Under Sommar-OS i Peking gick det inte helt oväntat väldigt bra för Kina som för året var värdnation. Utöver Kina tog även USA och Ryssland många medaljer. 

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1Kina512128100
2USA363836110
3Ryssland23212872
4Storbritannien19131547
5Tyskland16101541
6Australien14151746
7Sydkorea1310831
8Japan961025
9Italien8101028
10Frankrike 7161740

Medaljligan OS London 2012  

Sommar-OS 2012 arrangerades i London, Storbritannien. Under Sommar-OS i London tog USA hem absolut flest guldmedaljer. Även Kina lyckades bra i sommarens tävlingar tillsammans med värdnationen Storbritannien som tog hem många medaljer. 

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1USA462929104
2Kina38272388
3Storbritannien 29171965
4Ryssland24263282
5Sydkorea138728
6Tyskland11191444
7Frankrike11111234
8Italien891128
9Ungern84517
10Australien7161235

Medaljligan OS Rio de Janeiro 2016  

Sommar-OS 2016 arrangerades i Rio de Janeiro, Brasilien. Under tävlingarna i Brasilien gick det väldigt bra för USA som tog hem hela 46 guld och 121 medaljer totalt. Även Storbritannien tog hem många medaljer tillsammans med Kina som lyckades bra i årets tävlingar. 

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1USA463738121
2Storbritannien27231767
3Kina26182670
4Ryssland19181956
5Tyskland17101542
6Japan1282141
7Frankrike10181442
8Sydkorea93921
9Italien812828
10Australien8111029

Medaljligan OS 2021 – Sommar OS i Tokyo (Planerat 2020)

Sommar OS 2021 arrangerades i Tokyo, Japan. Enligt OS direktiven att det ska arrangeras vart fjärde år så skulle det alltså ha hållits 2020.

Men på grund av Corona-pandemin så blev Sommar OS framflyttat och ingen publik fick heller delta på arenorna under detta Sommar OS.

När spelen väl blev av gick det återigen som bäst för USA som tog hem hela 39 guldmedaljer och totalt 113 medaljer OS 2021. Även Kina och värdnationen Japan tog hem många medaljer, 38 respektive 27 guld vardera. 

Inga egentligen skrällar under detta Sommar OS i Tokyo som vi kan se i Medaljligan OS 2021.

Placering NationGuldSilverBronsTotalt 
1USA394133113
2Kina38321888
3Japan27141758
4Storbritannien22212265
5ROC20282371
6Australien1772246
7Nederländerna10121436
8Frankrike10121133
9Tyskland10111637
10Italien10102040

Medaljligan OS 2024 – Sommar OS 2024 i Paris

Här på Sportlobby.se är vi redan förberedda inför Sommar OS 2024 i Paris. Vi vet inte vilket land som kommer plocka hem flest medaljer i OS 2024, men när det sker, så kommer vi rapportera om det.

Sommar OS 2024 kommer alltså hållas i den fantastiska staden Paris, i Frankrike. Dessa Olympiska Spel blir då det 33:e sommarspelen genom tiderna.

OS Paris – Då startar det

När börjar Sommar OS i paris? Svaret är att det startar den 26e Juli. Avslutas för det den 11e Augusti.

Nytt för detta Sommar OS är att alla biljetter lottas ut istället för att säljas till biljett-återförsäljare och liknande som använder sig av ”köp-bottar”. Vilket är jättebra nyhet för oss som vill åka men inte behöva betala överpris.

- Dela artikel på messenger eller sociala medier -
Läs också
Senaste